İnternetten Alışveriş Yapanlar Tasarımı Kötü Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte markalar yılbaşına özel kampanyalar yapmaya başladı ve online olarak satış yapılan mecralardaki çalışmalarına da hız verdi.

Bununla birlikte yapılan araştırmaların sonucunda alışveriş yapan insanların bu yılki olumsuz tecrübe edinmeleri durumunda alışveriş yaptığı sitelerden yeniden alışveriş yapmayacakları argümanını ortaya koyuyor.

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin ciddi bir bölümünü teşkil eden %70’lik bir kesim olumsuz bir deneyim sonrası tekrardan online alışveriş sitelerini kullanmayacaklarını belirtti. Bununla birlikte kötü bir tasarıma sahip olan sitelerden de alışveriş yapmayacaklarını belirtiyor.

Araştırmaya katılan 1000 kişiye göre olumsuz deneyime sürükleyen 6 ana neden şu şekilde;

1. Ürün önerilerindeki zayıflık
2. Teslimatların ne zaman yapılacağı hakkında bilgi verilmemesi
3. Üye olmada çekilen zorluklar
4. Navigasyon sistemindeki karmaşıklık
5. Sitenin geç veya yavaş açılması
6. Kötü bir tasarım

Araştırmaya katılan kullanıcıların %15’lik bir bölümü sayfayı kapatsa da aynı markaya ait ürünleri alabilmek için alternatif seçeneklere(sitelere) yöneliyor. %33’lük bir kesim ise daha sağlıklı çalışan web sitelerine girmeye çalışıyor. Offline bir perakendeci seçeneğini değerlendiren kişilerin oranı ise %11.

Markalar daha olumlu sonuçlar elde etmek için bahsettiğimiz temel problemlere gerekli çözümleri üretmek zorunda.

Renklisayfa

Merhaba! Biz Renklisayfa Tasarım Ofisi olarak, yaratıcı çözümler üreten, yazılım, tasarım ve reklam danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış bir ajansız. Müşterilerimize dijital varlıklarını güçlendirmeleri için benzersiz ve etkileyici çözümler sunuyoruz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir. Doldurulması zorunlu alanlar *İLETİŞİM

Bir Projeniz
mi var?

Hadi Başlayalım
WhasApp Destek Hattı
Telefon Destek Hattı